Günümüzde artık dış mekanlarda olduğu gibi iç mekanlarda da kullanılmaya başlanılan LED ekranlar, işletmeler için önemlidir. Markayı güçlendirmek, ürün ve hizmetleri tanıtmak ya da yol kenarındaki reklam panoları üzerinden satış ve tanıtımlar için kullanılabilmektedir.LED panellerin arkasındaki teknoloji sürekli gelişmektedir. Eski piksel panel teknolojisi, ince nokta perdeli LED perdeler ile devam etmiş ve son nesil panellerin görüntüleri inanılmaz çözünürlüklerde görüntülemyi başarmıştır. Özellikle yakın mesafeden izleme durumlarında, çözünürlüğü düşük eski LED panellerin görüntü kalitesi çok yetersiz kalmaktaydı. Günümüzün yüksek çözünürlüklü LED panelleri ise artık videowall’ların kalitesi ile yarışır duruma geldi.

LED Ekran’larin en önemli özelliği dış mekanlarda güneş altında dahi görülebilir olmasıdır. Açık hava LED ekranlar için artık dış mekanda muhafaza için özel korumalı ve pahalı muhafaza kabinlerde gerekmemekte, iç mekan LCD yada LED Ekran gibi muhafaza gerektirmeyen kabinler ile kolayca monte edilebilmektedir.


LED ekranlar için en iyi yazılım özellikleri nasıl olmalı?

Temel olarak içerik yönetim özelliği ( CMS ) olan Digital Signage yazılımları da LED ekranları yönetebilir. Burada önemli konu standart olmayan ekran çözünürlüklerini de desteklemesi, yani 16:9 veya 4:3 standartları dışında da yayını verebilmesi. Burada kullanılan medya player yazılımı LED ekranın boyutlarına göre yeniden yapılandırılabilir ve konumlandırılabilir olması gerekmektedir.


  • 7/24 operasyonunu izlemek için bir uzaktan izleme, arıza ikaz özelliği olmalı. Bu şekilde, herhangi bir teknik sorun olursa anında haberdar edilebilir. Ayrıca yayın hakkında sistem devamlı bilgi göndermeli arıza veya bir problem durumunda e-posta uyarıları gönderilerek yakından izlenmelidir.
  • İçeriğin olabildiğince hızlı üretilebilmesi için kullanıcı arayüzü kolay ve etkili bir platform kullanımı olduka önemli.Bakınız: DigiPlat - Keşfet
  • Resim, video gibi yaygın çoklu ortam dosya formatlarını desteklemeli, içerik oynatıcının ağ bağlantısı kesildiğinde içerikler oynatıcının depolama aygıtında da depolanabilmelidir.Bakınız: DigiPlat - Yayın Yönetim
  • Gerçek zamanlı veri desteği (RSS beslemeleri, Medya RSS, XML, vb.). Bu, izleyicilerin yerel hava durumunu, canlı haberleri ve diğer programlarla karıştırılmış bütün verileri görüntüleyebilmelidir.
  • Her yerden kullanılabilen, lokal yükleme gerektirmeyen iyi bir web tabanlı platforma sahip olabilmeli. Tüm içerik hazırlama işlemleri aynı platform içinden yapılabilmeli.Bakınız: DigiPlat - İçerik Üretim
  • Önceden belirlenen kurallara göre zaman planlaması yapılabilmeli. Belirli zamanlarda istenen içerik yayına çıkabilmeli.
Hayalini kurduğun televizyon kanalına sahip olmak için hemen sizi arayalım.