Kütüphaneler günümüzde artık sadece kitap yada basılı materyal değil, görsel ve işitsel birçok medyaları da bünyesinde bulundurmaktadır. Bu medyalar DVD, VCD, Kaset yada film gibi offline formatlarda olduğu gibi dijital kayıtlı formatlarda da olabilir.


Kütüphanelerde bulunan fotoğraf, video, ses gibi medyaların miktarına bağlı olarak manuel yada otomasyonsuz izlenmesi, yönetilmesi ve kataloglanması hiç de kolay değildir.

MediaPlat Medya Arşiv Yönetim Platformu, kütüphaneye gelen ziyaretçilere bu medyaları arayıp kolaylıkla bulacakları ve izleme yada dinleme yapacakları ortamları sağlar ve daha verimli hale getirir. Herkesin ihtiyaç duyduğu anda ihtiyaç duyulan dosyalara erişebilmelerini sağlar. Ayrıca kütüphane yöneticilerine vermiş olduğu raporlar ile hangi filmin yada videonun ne kadar izlendiğini, hangi resim ve müzik dosyalarının ne kadar süre ile kaç kere izlendiği gibi bilgileri verir.

Özel olarak geliştirilmiş DVD, film çözümü sayesinde kütüphanelerde bulunan bu tip medyaların sisteme aktarılarak streaming teknolojileri ve kopya koruma sistemleri ile izlenmesi sağlanmaktadır. Aktarma esnasında filmlerin yerli yabancı veri tabanlarından “Yapım yılı, puanı, ratingi, filmin türü, yönetmeni, oyuncuları“ gibi birçok metadata bilgileri otomatik olarak önünüze getirmektedir.

Yine izleme yada dinleme esnasında telif haklarının korunması ve görüntülerin kopyalanmasına engel olmak için geliştirmiş olduğumuz SecuraPlat DRM (Digital Rights Management) ürünümüz de bulunmaktadır.

Bünyelerinde hareketli görüntü ve ses medyaları bulunduran kültürel kurumlar gibi özellikle kuruluş tarihi eski olan birçok üniversite kütüphanelerinde yada eski medya koleksiyonlarına sahip dokümantasyon merkezlerinde, kaset, 16 mm film, eski plak gibi analog formattaki medyalar olabilmektedir. Koleksiyonlar, orijinal filme alınmış röportajlar ve çıkışlar, nadir stok görüntüleri, fotoğraflar, yapımcıların araştırmaları ve notları, senaryoları içeren birincil kaynak materyalleri içerebilir.

İsteğe bağlı olarak Alternatif Medya ekibi tarafından “Dijitalleştirme Hizmeti” verilen bu medyalar, istenirse görüntü temizliği, izleme ve metadata işlemlerinden sonra MediaPlat Platformuna aktarılıp entegre koleksiyon bütünlüğü içinde izleyicilere sunulabilir hale getirilebilmektedir.

Özelikle bünyesinde güzel sanatlar, iletişim fakültesi olan üniversitelerimiz için oldukça faydalı çözümler sağlanmaktadır. MediPlat Bulut Tabanlı Merkezi Medya yapılanması sayesinde verilen yetki ve güvenlik düzenlemelerine göre kütüphane içi ve dışı kişi veya farklı kurumlar faydalanabilmektedir.

Tüm medyalarınızı kolayca arşivleyip, hızlıca yönetebildiğiniz bir platform için