İnternet Tabanlı Düzenli Yayın Uygulamasının Modülleri


Kayıt modülü: Kullanıcılar MPEG, DIVX, WMV, MOV, MPEG4 formattaki görüntülerini veya bunların ISO formattaki dosyalarını işleyebilir, stream edilecek formata çevirebilir. Kayıt esnasında ön izleme yapılabilir. Kamera 2’den ve diğer video kaynaklarından gelen , veri tabanına kaydedilecek dosyaların çözünürlük, uzunluk, format, codec, kayıt tarihi gibi temel meta data bilgileri modül tarafından otomatikman çıkarılarak veri tabanına aktarılabilir. Çözüm, kayıt yapan kişiye capture görüntülerini de otomatikman göstererek ön izleme resmi seçimine yardımcı olur. Farklı dil seçenekleri ve alt yazılar eklenebilir.

Server / İçerik yönetim modülü: Codec desteği sağlar. (DV, DVCAM, DVCPRO, 25/50, DVCPRO HD, MPEG-2, AVC/H.264) AVI, Quicktime gibi konteyner dosyalarını tanır. Logo ve filigran eklenebilir. Mac ve PC kullanımına uyumludur. Detaylı yayın, playout logu sağlar; yayın sonrası günlük yayında nelerin yayınlandığı görülebilir. Full HD desteği sağlar.

İzleme / Player modülü: Canlı yayınlarda yönetici ekranı üzerinden anlık izleme / reyting raporları alınabilir. Ayrıca her videonun izlenme oranı ve aldığı puanlar raporlanabilir. Reytingi yüksek videolar en çok izlenenler başlığı altında otomatikman toplanabilir. İzleyiciye sosyal medya hesaplarında paylaşım ve canlı yayınlara arkadaşlarını davet edebilme olanağı sunar. Ayrıca “başkasına gönder” butonu ile istenen videolar iletilebilir. Modül videoların farklı ekran çözünürlüklerinde açılabilmesini, ses ayarı yapılabilmesini, kalan sürenin görülebilmesini, tag’lenebilmesini, dil seçimini de mümkün kılar.

Canlı yayın modülü: Stüdyo veya rejiden, kamera veya masadan gelen canlı yayın kaliteli stream edilebilir formatta server’a gönderilir. Rejideki yayın masasından (video mixer) gelen yayının kayıt işlemi (ingest / capture) canlı olarak mobil platformlar dahil stream edilebillir formata çevrilir. İzleyiciler chat ekranı üzerinden soru sorabilir, bu sorular daha sonra incelenmek üzere kayıt altına alınabilir.

Yönetim modülü: Video içerik ve izlenme raporları alınabilir, reklam alınabilir, server üzerinde kullanıcı yetkilendirmesi yapılabilir, günlük yayın akışları planlanabilir. Son dakika değişikliklerine elverişli yayın akışları ayrıca haftalık ve aylık olarak da hazırlanabilir. Yayın akışı içinde yayına çıkacak video clipleri ile ilgili çeşitli bilgiler girilebilir. Yayın akışı içinde oluşturulan yayın bloklarına bağlı alt yayın blokları tanımlanabilir. Günlük yayın başlangıç ve bitiş saatleri arasında yapılan yayın saatleri içinde kalan boş alanlar, yayın playlistleri oluşturdukça ortaya çıkan boşluklar süre olarak görülebilir.

Mobil modülü: Kayıtlı videolar ve canlı yayınlar mobil platformdan da izlenebilir. Anahtar kelimelerle arama yapılarak istenen videoya kolaylıkla ulaşılabilir. Kullanıcılara yerel bildirim (local notification) gönderilebilir. Ayrıca remote notification ve push notification diye adlandırılan diğer uzaktan bilgilendirme yöntemleri de kullanılabilir. Günlük yayın akışı mobil uygulama menüsü üzerinden izlenebilir.

© Copyright 2015 - Alternatif Medya